Ay Tektonik Olarak Hala Aktif Olabilir

Ay Tektonik Olarak Hala Aktif Olabilir

24 Ağustos 2019 0 Yazar: Alper Öztürk

1969 ile 1977 yılları arasındaki Ay Depremlerinin kayıtları üzerinde yapılan yeni analizler uydumuzun tektonik olarak hala aktif olduğunu gösteriyor.

Yarım asır önce Apollo astronotları tarafından yerleştirilen detektörlerdeki veriler esas alınarak yapılan incelemenin sonuçları 13 Mayıs 2019 tarihinde Nature Geoscience‘da yayımlandı. Washington’da bulunan Smithsonian Enstitüsü’nden Thomas Watters liderliğindeki bir grup bilim insanı, 28 küçük ay depreminin merkez üssünü izledi. Ekip 28 depremden 8 tanesinin fay yüzeyinin 30 kilometre içerisinde gerçekleştiğini buldu. Bu bulgulara göre, Ay faylarının da Dünya’nın fayları gibi birbirlerine sürtündüğünde depremlere yol açtığı öğrenildi.

Gregory Fay İzi (Gregory Scarp)
Kaynak: NASA/GSFC/Arizona State University/Smithsonian
Telif Hakkı Sahibi: Smithsonian Institution

Ayrıca Ay‘daki 8 depremden 6’sı Dünya ve Ay arasındaki gelgit gerilmelerinin en fazla olduğu zamanlarda gerçekleşti. Bu tarzda gerilmeler fayların kaymasına ve dolayısıyla depreme yol açıyor.

Bir basın bülteni sırasında, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacı Nicholas Schemerr “Fayların bugün hala aktif olması çok muhtemel” dedi. “Aktif tektonikleri Dünya harici bir yerde bulunduğunu sık sık göremiyorsun, bu yüzden bu fayların hala Ay depremlerine yol açtıklarını görmek çok heyecan verici.”

Kaynaklar:

  • Astronomy (Magazine), Yıl: 47 Sayı: 9, Eylül 2019 Sayısı
Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 3 Ortalama Puan: 4.7]