Emin Kıran Kimdir?

Emin Kıran Kimdir?

10 Nisan 2019 0 Yazar: Yağız Kurt

Bu yazımızda Parlak Türkler’den biri olan Emin Kıranı tanıyacağız.

2001 yılında TAI ve İspanyol CASA firması CN-235 tipi uçağı ortak olarak üretiyorlardı. O zamanlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bu kargo uçağından 52 adet vardı. O yıllarda alanında tek olarak görülen bu uçak TSK’nın vazgeçilmeziydi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 9 tane daha bu uçaktan sipariş vermişti.

Emin Kıran’ın uçuş test mühendisi olarak görev aldığı ve fabrikadan çıktıktan sonra ilk kez teste tabi tutulacak olan bu 9 araçtan ikincisi havalandıktan bir süre sonra piste çakılıp kanadının kırılması sonucunda takla atarak hangara çarpmıştır. Bu kazada 3 İspanyol pilot ve 1 Türk Uçuş Test Mühendisi (Emin Kıran) hayatını kaybetmiştir.

Emin Kıran Kimdir?

Emin Kıran

Şehit olan mühendisimiz ve 3 İspanyol pilotta CASA’lar konusunda uzmandı. Ayrıca mühendisimiz AWACS’ların tek Türk uçuş mühendisiydi. NATO kuvvetlerindeki tüm uçaklarda uçuş mühandisliği görevi yapmıştı.

O yılda CASA uçaklarında üç ayda üç kaza yaşanınca, TSK bu uçakların tüm faaliyetlerini durdurdu. Bu kazalardan sonra emekli pilot Albay Ali Özdağ, CASA tipi uçaklarda hidrolik ve buna dayalı kumanda sorunundan kaynaklı bir hata olabileceğini öne sürdü. Fakat hatanın nedeni hala kesin olarak bilinmiyor.

CASA CN-235 tipi uçak 6 ton yük ve 53 yolcu taşıma kapasitesine sahipti ve dünyada 20 farklı ülkede kullanılıyordu. Aynı zamanda çeşitli havacılık otoriteleri tarafından da onaylanıp, sertifika edilmişti.

Şuan TAI uçuş başkanlığında Emin Kıran’ın anısı yaşatılıyor.

Havacılık sizinle olsun…⁣

Kaynak:

⁣TAI Uçuş Başkanlığı

http://www.havacilar.com/sankarasehitlerimiz.html

http://arsiv.ntv.com.tr/news/83836.asp

http://www.radikal.com.tr/turkiye/yine-casa-yine-kaza-598099/

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/vatan-sagolsun-39244094

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 0 Ortalama Puan: 0]