İlk Güneş Tutulması Fotoğrafı

İlk Güneş Tutulması Fotoğrafı

8 Nisan 2019 11 Yazar: Scollini

Güneş tutulması dünyanın, güneşin ve ayın aynı doğruya gelmesi sonucunda ayın gölgesinin yeryüzüne düşmesiyle oluşmaktadır. Bu şekilde ay güneşle dünyanın arasına girer ve ışığı keser. Bu şekilde ayın gölgesi dünyaya yansır ve her yer karanlık olur. Biz de böyle anları fotoğraflamayı ihmal etmeyiz.

Peki ilk güneş tutulması fotoğrafı ne zaman çekildi?

Yukarıda gördüğünüz resim ilk güneş tutulmasının fotoğrafı. Bu fotograf Johann Julius Friedrich Berkowski tarafından 28 Temmuz 1851 tarihinde çekildi. Berkowski bu ilk güneş tutulmasının fotoğrafını Prusya’daki Königsberg’deki Kraliyet Gözlemevi’nde (şimdi Kaliningrad, rusya ) yaptı.

Berkowski bu fotoğrafı nasıl çekti?

Berkowski bu fotoğrafı çekmek için Dagerreyotipi adlı bir teknik kullanıyordu. Dagerreyotipi , gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak , civa buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir.

Peki , Berkowski’den önce kimse tutulma fotoğraflamayı denemedi mi?

Berkowski, ilk güneş tutulmasıyla ilgili ünlü ilk daguerreotipini yaratmadan önce, fotoğrafçılar güneş tutulmasıyla ilgili her türlü düzgün resmi yakalamakta zorlandılar. Fotoğraflar çoğunlukla fazla pozlanmış ya da az pozlanmış oluyordu. Berkowski’nin daguerreotipi güneşin koronosunun ilk doğru pozlanmış görüntüsüdür.

Kaynak : http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9Tb2xhcl9lY2xpcHNlX29mX0p1bHlfMjgsXzE4NTE

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 0 Ortalama Puan: 0]