İlk Karadelik Fotoğrafı

İlk Karadelik Fotoğrafı

11 Nisan 2019 17 Yazar: Scollini

İşte ilk karadelik fotoğrafı. Bildiğiniz üzere 10 Nisan itibariyle artık ilk karadelik fotoğrafı yayınlandı. Bundan önceki karadelik ile alakalı görsellerin hepsinin simülasyon olduğunu söylemekte fayda var.

Bu karadelik M87 adlı galaksinin merkezinde bulunan karadeliktir.
Dünya’dan 500 milyon trilyon km uzakta olan bu karadeliğin boyutu 40 milyon km çapında.

M87 galaksisi

Bu karadeliğin fotoğrafını çekebilmek için daha doğrusu yansımasının görüntüsünü çekmek için Olay Ufku Teleskobu ağına bağlı 8 ayrı radyo teleskopu 2 yılı aşkın bir süredir karadelik çevresinden gelen foton parçalarını topluyor.

Bu görüntüyü elde edebilmek için yukarıda da gördüğünüz gibi pek çok veri dikkatle incelenip özenle hazırlandı. Peki ama neden? Neden yüzlerce bilim insanı 2 yıldır tek bir fotoğraf için çalıştılar?

Bunca çalışma bir insanın 100 yıl önce ortaya attığı şeyleri doğrulamak veya yanlışlamak için yapıldı. Kimin mi , tabiki de Einstein. Bunca çalışma Einstein’in İzafiyet teorisini doğrulamak için yapıldı.

Peki daha önceden bu fotoğraf neden çekilmedi?

Bilim insanlarına göre bu fotoğraflama için gerekli olan teknoloji yaklaşık olarak 5 yıl öncesine kadar yeryüzünde mevcut değildi. Bilim insanları “Şuan da bile demode yöntemlerle çalışıyoruz” diyorlar. Örnek olarak bir radyo teleskopu bir gecede yaklaşık olarak 1 petabaylık(1024 Terabayt) veri topluyor. Ve bu veriler Hard Disklerde saklanıyor. En büyük Hard Disk’in de 4 Tb olduğunu düşünürsek bir gecede 250 Hard Diske veri aktarılıyor. Bunun 8 ayrı teleskopta 2 yıl boyunca olduğunu düşünürsek şuan da bile nasıl bir zorluk olduğunu anlamış oluruz.

Peki bu fotoğraf insanlık için önemli mi?

Bu fotoğraf ne kadar bulanık gözükse de , ne kadar ne gerek vardı denilse bile insanlık için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu fotoğrafı çekebilmemiz bize şunu gösteriyor ki , bilim en zor şeylerin bile üstesinden gelebilir. Son olarak Atatürk’ün çok sevdiğim bir sözünü söylemek istiyorum:

– “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin” 

Uzay sizinle olsun.

Kaynak:
https://www.webtekno.com/tarihin-ilk-kara-delik-fotografi-yayimlandi-h66481.html
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47868739

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 0 Ortalama Puan: 0]