NASA ve Bebek Maması

NASA ve Bebek Maması

4 Nisan 2019 0 Yazar: ehkmhn

İnsanların uzayın bilinmezlerine olan merakı yüzyıllar öncesine dayanır. Bilim insanları asırlar öncesinden başlamıştır uzayın bilinmezlerini araştırmaya. Henüz, belki de, çok çok küçük bir kısmı keşfedilen uzayın bilinmezleri, Teknoloji’nin gelişmesi ile doğru orantılı olarak günümüzde daha fazla açığa çıkmaya başlamıştır. 

Peki uzay çalışmaları sadece uzayın bilinmezlerini mi ortaya çıkarıyor? Bu çalışmalar sadece uzay merakı olanlar için mi bir anlam ifade ediyor? Bu uzay çalışmalarının biz uzaydan bi:haber olanlar için de faydaları var mı? 

Evet var!

Uzay çalışmalarının dünya hayatına sağladığı katkılarla ilgili araştırma yaptığınızda binlerce sonuç bulursunuz. Fakat ne yazık ki bir çoğumuzun, bunların ne olduğundan haberi yoktur. Günümüzde aktif olarak kullandığımız birçok şey uzay çalışmaları sırasında bulunmuştur. 

Bu arada bu yeniliklerin her birinin bir patent ve teknolojik değeri olduğunu düşünürsek uzay çalışmaları yapan ülkelerin teknolojik, ekonomik ve askeri olarak neden daha üstün olduklarını anlamamız zor olmayacaktır. 

Her neyse, bu durumda NASA’nın 1976 yılından bugüne her yıl hazırladığı “NASA Spinoff” bültenlerine bir göz gezdirmeniz gerekiyor. (Spinoff’un Türkçe anlamı yan ürün demektir.) NASA her yıl, istisnasız, o yıl içerisinde uzay çalışmaları sırasında bulunan yenilikleri bir bülten yaparak yayınlamaktadır. Bu bültenleri incelediğinizde uzay çalışmaları sırasında bulunan birçok şeyin biz insanlar olarak Dünya’da aktif bir şekilde kullanıldığına şahit olacaksınız. 

NASA ve Bebek Maması

Şimdi de aslında her gün kullandığımız ama bir çoğumuzun çıkış noktasının uzay çalışmaları olduğunu bilmediğimiz bu ürünlerin bazılarına göz atalım. 

·  Uydu sistemleri, çanak anten,

·  Konumlandırma sistemleri,

·  Taşınabilir bilgisayarlar,

·  Duman algılayıcı sensörler,

·  Kalp pilleri, tansiyon aletleri gibi bir çok tıbbi cihaz,

·  Oyun joystickleri,

·  Uçuş simulatörleri,

·  Toz haline getirilmiş gıdalar (Bebek maması),

·  Mikroçipler,

·  Dondurulmuş gıdalar,

·  Su filtresi,

·  Bina izalosyonu,

·  Uçaklardaki kabin basınçlandırma sistemleri,

·  Havacılıkta kullanılan buz önleyici sistemler,

·  Memory Foam yani hafızalı sünger sistemleri ve daha binlercesi.

Kaynak: 

https://spinoff.nasa.gov

https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2018/index.html

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 3 Ortalama Puan: 4.7]