Titan’ın Yüzeyini İncelemek İçin NASA Drone Gönderecek

Titan’ın Yüzeyini İncelemek İçin NASA Drone Gönderecek

15 Ağustos 2019 0 Yazar: Alper Öztürk

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Satürn’ün en büyük, Güneş Sisteminin ise en büyük ikinci uydusu olan Titan’ın yüzeyini ve hayat yapıtaşlarını araştırmak için uyduya dron göndermeye karar verdi.

NASA, aracın 8 pervaneye sahip olacağını ve dev bir dron gibi uçacağını söylüyor. Dragonfly Görevi adı verilen projeye 2026 yılında başlanılacak. 2034 yılında Titan’a inmesi planlanan hava aracı, uydunun yüzeyinde onlarca bölgeye uçarak veri toplayacak.

NASA’nın açıklamasında “2,7 yıllık ana görevinde Dragonfly, organik kum tepelerinden dev çarpışma kraterlerinin diplerine kadar değişen geniş bir alanı tarayacak. Bir zamanlar sıvı suyu ve hayat başlatacak organik materyalleri, on binlerce yıl boyunca bir arada barındırmış olması muhtemel bölgeleri araştıracak” cümlesi öne çıkıyor.

Titan'ın Yüzeyini İncelemek İçin NASA Drone Gönderecek

1655 yılında Hollandalı Astronom Christiaan Huygens tarafından keşfedilen uydu, bir çok uzay aracı tarafından ziyaret edilerek uzaydan verileri toplandı. En detaylı olarak Satürn sistemini araştırması için gönderilen Cassini uzay aracı ve Huygens yüzey sondası tarafından incelenen uydu, Güneş Sistemimizdeki yaşam barındırma ihtimali en yüksek gök cisimlerinden birisi. Yüzeyinde metan ve etan gibi hidrokarbonlardan oluşan nehirler, göller ve denizler barındıran Titan’ın yüzeyinde katı buz dağları ve büyük buz kütleleride var. Yüzey altında kalan okyanus ve sıvı rezervlerinin de yaşam barındırma ihtimali yüksek olan uydunun yoğun atmosferi Dünyamız gibi çoğunlukla azottan oluşmakta.

Dragonfly uzay aracı öncelikle uydunun ekvatorundaki Shangri-La tepesine iniş yapacak. Önce kısa zıplamalarla, ardından 8 kilometreyi bulan uzun uçuşlarla toplamda 175 kilometrelik uçuş yapacak. İlgi çekici alanlarda durarak örnekler toplayacak olan araç son olarak önceleri sıvı su, organik madde ve enerji barındırdığına dair deliller gösteren Selk çarpışma kraterine ulaşacak.

Kaynak: Populer Science Türkiye 88. Sayı, Sayfa 28

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 2 Ortalama Puan: 5]