Uçağın Spine girmesi ne demek?

Uçağın Spine girmesi ne demek?

7 Nisan 2019 0 Yazar: Yağız Kurt

Uçağın spine girmesi nasıl gerçekleşir, spin ne demektir gelin birlikte inceleyelim.

Kaldırma kuvvetini oluşturan havanın uçağın kanat yüzeylerine tutunamayıp ayrılmasına ‘stall (perdövites)’ denir. Spin (dönme) ise stall’un özel bir kategorisidir.

Eğer uçak stall’a girdiğinde dik eksen etrafında belirli bir dönme hızına sahipse, uçak spin’e girdi denir. Spin’e giren uçak kendi etrafında dönerek irtifa kaybeder ve düşmeye başlar. Acemi pilotlar için zor bir durumdur ve içinden çıkılması için belirli bir prosedürün izlenmesi, bazı tekniklerin uygulanması gerekmektedir.

Uçak yüzeyinde hava akışı istenen düzeyde olmadığından, uçağın kontrol yetkinliği azalmaktadır.

Spinden çıkmak için:

  • Pilot ilk önce tam dümen (rudder) kontrolü vererek uçağın kendi etrafında dönmesini durdurur.
  • Daha sonra pilot uçağın burnunu aşağı vererek uçağın kanat yüzeylerinde hava akışı oluşmasını sağlamak için uçağa hız kazandırır.
  • Uçak belirli bir hıza ulaştıktan sonra pilot uçağın burnunu kaldırır ve istenen irtifayı korur.

Ek bilgi olarak:

Spin Chute

Bazı durumlarda kullanılan uçağın arkasına takılan ve “spinchute” olarak adlandırılan bir paraşüt vardır. Pilot uçağın burnunu aşağı yönde çevirememesi durumunda bu paraşütü açarak uçağın burnunu aşağı yönde eğer. Böylece burun aşağı veren uçak hızlanmaya başlar ve kanat yüzeylerinde gerekli olan hava akışı elde edilmiş olur. Hızlanan uçakta tekrar kontrol yeteneğini kazanır.

Spin Chute Testi

Not: Paraşüt açıldıktan sonra uçak belli bir hıza ulaştığında paraşüt ipi belirli bir kuvvete dayanamayacak şekilde tasarlanmıştır böylece amacına ulaştıktan sonra uçaktan koparak ayrılmaktadır.

Spinden kurtulma eğitimi alan bir öğrencinin videosunu sizinle paylaşıyorum.

Havacılık sizinle olsun…⁣

Kaynak: TAI Uçuş Başkanlığı

Makale için oy verebilir misiniz?
Toplam Kullanılan Oy: 1 Ortalama Puan: 5]