İlk Kara Delik Fotoğrafı

İşte ilk kara delik fotoğrafı… Bildiğiniz üzere 10 Nisan itibariyle artık ilk kara delik fotoğrafı yayımlandı. Bundan önceki kara delik ile alakalı görsellerin hepsinin simülasyon olduğunu söylemekte fayda var.

Bu kara delik M87 adlı galaksinin merkezinde bulunan kara deliktir.
Dünya’dan 500 milyon trilyon km uzakta olan bu kara deliğin boyutu 40 milyon km çapında.

M87 galaksisi [5]

Bu kara deliğin fotoğrafını çekebilmek için daha doğrusu yansımasının görüntüsünü çekmek için Olay Ufku Teleskobu ağına bağlı 8 ayrı radyo teleskobu 2 yılı aşkın bir süredir kara delik çevresinden gelen foton parçalarını topluyor.

İlk Karadelik Fotoğrafı [4]

Bu görüntüyü elde edebilmek için yukarıda da gördüğünüz gibi pek çok veri dikkatle incelenip özenle hazırlandı. Peki ama neden? Neden yüzlerce bilim insanı 2 yıldır tek bir fotoğraf için çalıştılar?

Bunca çalışma bir insanın 100 yıl önce ortaya attığı şeyleri doğrulamak veya yanlışlamak için yapıldı. Kimin mi? Tabi ki de Einstein. Bunca çalışma Einstein’in İzafiyet teorisini doğrulamak için yapıldı.

Albert Einstein [3]

Peki daha önceden bu fotoğraf neden çekilemedi?

Bilim insanlarına göre bu fotoğraflama için gerekli olan teknoloji yaklaşık olarak 5 yıl öncesine kadar yeryüzünde mevcut değildi. Bilim insanları “Şu anda bile demode yöntemlerle çalışıyoruz” diyorlar. Örnek olarak bir radyo teleskobu bir gecede yaklaşık olarak 1 petabaytlık(1024 Terabayt) veri topluyor. Ve bu veriler Hard Disklerde saklanıyor. En büyük hard diskin de 4 Tb olduğunu düşünürsek bir gecede 250 hard diske veri aktarılıyor. Bunun 8 ayrı teleskopta 2 yıl boyunca olduğunu düşünürsek şu anda bile nasıl bir zorluk olduğunu anlamış oluruz.

Peki bu fotoğraf insanlık için önemli mi?

Bu fotoğraf ne kadar bulanık gözükse de , ne kadar ne gerek vardı denilse bile insanlık için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu fotoğrafı çekebilmemiz bize şunu gösteriyor ki , bilim en zor şeylerin bile üstesinden gelebilir. Son olarak Atatürk’ün çok sevdiğim bir sözünü söylemek istiyorum:

– “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.” 

Uzay sizinle olsun.

Kaynakça

[1]Kılınç, Şahin. “Tarihin İlk Kara Delik Fotoğrafı Yayımlandı.” Webtekno, 10 Apr. 2019, www.webtekno.com/tarihin-ilk-kara-delik-fotografi-yayimlandi-h66481.html.
[2]Ghosh, Pallab. “Dev Kara Deliğin Ilk Kez Fotoğrafı Çekildi.” BBC News Türkçe, BBC, 11 Apr. 2019, www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47868739.
[3]https://beyinsizler.net/wp-content/uploads/2018/07/albert-einsteinin-izafiyet-teorisi-kanitlandi5-768×546.jpg
[4]https://www.webtekno.com/images/editor/default/0001/98/989e3b69cdc07f5e2b6152ec57172c4fbfab5625.jpeg
[5]https://ichef.bbci.co.uk/news/660/cpsprodpb/49ED/production/_106352981_optical_photo_of_galaxy_m87_showing_jet-spl.jpg
Toplam Kullanılan Oy: 1 Ortalama Puan: 5]

17 Yorum “İlk Kara Delik Fotoğrafı

  1. scollini bizlere böyle gerekli bir bilgi verdiğin için çok saol senin sayende uzay ve astronomi gibi alanlara ilgi duymaya başladım . seni takip edeceğim ve herkese seni önereceğim .bu ülke için bilim lazım daha çok çalışmamız ve gayret etmemiz lazım. helal olsun aslan parçası

    1. Sevgili Öğrencim, işte bir öğretmen olarak gurur duymamızı sağlayan bir tablo.. çok güzel çalışmalara imza atacak çok başarılı bir insan olacağından hiç şüphem yok.. bu güzel yazılar için herkes adına teşekkür ediyorum..

    1. ‘Yufkacı’ ama donanımlı bilgi dolu çaba gösteren bir adam.. siz efendim ne yaparsınız acaba? Bence yufkacı diye alay etmeden ve arkadaşınıza ‘aferim’ deme lüksünü göstermeden önce ‘aferim’ kelimesinin doğru yazılışını öğrenmelisiniz..

Düşünceleriniz Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir