NASA ve Bebek Maması

İnsanların uzayın bilinmezliklerine olan merakı yüzyıllar öncesine dayanır. Bilim insanları asırlar öncesinden başlamıştır uzayın bilinmezliklerini araştırmaya. Henüz, belki de, çok çok küçük bir kısmı keşfedilen uzayın bu bilinmeyen yönü, teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak günümüzde daha fazla açığa çıkmaya başlamıştır. 

Peki uzay çalışmaları sadece uzayın bilinmezliklerini mi ortaya çıkarıyor? Bu çalışmalar sadece uzay merakı olanlar için mi bir anlam ifade ediyor? Bu uzay çalışmalarının biz uzaydan bihaber olanlar için de faydaları var mı? 

Evet var!

Uzay çalışmalarının dünya hayatına sağladığı katkılarla ilgili araştırma yaptığınızda binlerce sonuç bulursunuz. Fakat ne yazık ki birçoğumuzun, bunların ne olduğundan haberi yoktur. Günümüzde aktif olarak kullandığımız birçok şey uzay çalışmaları sırasında bulunmuştur. 

Bu arada bu yeniliklerin her birinin bir patent ve teknolojik değeri olduğunu düşünürsek uzay çalışmaları yapan ülkelerin teknolojik, ekonomik ve askeri olarak neden daha üstün olduklarını anlamamız zor olmayacaktır. 

Her neyse, bu durumda NASA’nın 1976 yılından bugüne her yıl hazırladığı “NASA Spinoff” bültenlerine bir göz gezdirmeniz gerekiyor. (Spinoff’un Türkçe anlamı yan ürün demektir.) NASA her yıl, istisnasız, o yıl içerisinde uzay çalışmaları sırasında bulunan yenilikleri bir bülten yaparak yayımlamaktadır. Bu bültenleri incelediğinizde uzay çalışmaları sırasında bulunan birçok şeyin biz insanlar tarafından dünyada aktif bir şekilde kullanıldığına şahit olacaksınız. 

Şimdi de aslında her gün kullandığımız ama birçoğumuzun çıkış noktasının uzay çalışmaları olduğunu bilmediğimiz bu ürünlerin bazılarına göz atalım. 

·  Uydu sistemleri, çanak anten,

·  Konumlandırma sistemleri,

·  Taşınabilir bilgisayarlar,

·  Duman algılayıcı sensörler,

·  Kalp pilleri, tansiyon aletleri gibi birçok tıbbi cihaz,

·  Oyun joystickleri,

·  Uçuş simülatörleri,

·  Toz haline getirilmiş gıdalar (Bebek maması),

·  Mikroçipler,

·  Dondurulmuş gıdalar,

·  Su filtresi,

·  Bina izolasyonu,

·  Uçaklardaki kabin basınçlandırma sistemleri,

·  Havacılıkta kullanılan buz önleyici sistemler,

·  Memory Foam yani hafızalı sünger sistemleri ve daha binlercesi.

Kaynakça

[1]“NASA Spinoff.” NASA, NASA, spinoff.nasa.gov/.
[2]“NASA Spinoff 2018.” NASA, NASA, spinoff.nasa.gov/Spinoff2018/index.html.
[3]iStock.com/Select Stock
2 1 vote
Makale Puanı
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör
0
Düşüncelerini bizimle paylaşx