Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü

Herkese merhabalar, ülkemizdeki havacılık ve mühendislikle ilgili bölüm açan üniversiteler giderek artmaktadır. Tercih dönemlerinde ise okul hakkında fikir sahibi olunması açısından en etkili yöntem orada eğitim almış kişilerin fikirlerini almaktır. Bu yazımda sizlere lisans eğitimimi tamamladığım Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nü tanıtacağım.

Samsun Üniversitesi 2018 yılında Samsun’da kurulmuştur. Üniversite rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek rektörlüğe bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Kavak Meslek Yüksekokulu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinden oluşmaktadır [1].

Samsun Üniversitesi Canik Yerleşkesi [1]

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (HUBF) 2010 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olup 2018 yılında Samsun Üniversitesine bağlanmıştır.Fakülteye bağlı olarak Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Bakım ve Onarım, Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Vizyon olarak Havacılık, Uzay, Atmosfer Bilim ve Teknolojilerinde uluslararası saygınlığa sahip çağdaş bir araştırma, geliştirme, uygulama ve eğitim-öğretim birimi olarak bölgesel ve ulusal gelişmeye katkıda bulunmayı benimseyen fakülte, misyon olarak  uçak, helikopter, uydu gibi havada ve uzayda hareket eden tüm taşıtların analiz ve dizaynı ile birlikte bu taşıtların içinde bulunduğu ortamın tanımlanması ve incelenmesi üzerine bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapan, ulusal ve uluslararası düzeyde yarışan, ulusal kimliğini küresel değerlerle bağdaştırabilen, kendisini sürekli geliştirebilen, teknolojiye hâkim, çevreye, topluma ve etik değerlere saygılı, yaratıcı, girişimci ve lider özelliklere sahip çağdaş mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir [2].

Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü

Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi [1]

Yerleşke ve Ulaşım

Fakülte, Samsun’un Ondokuzmayıs (Engiz) ilçesinin sahil kısmında yer alan Ballıca yerleşkesinde bulunmaktadır. Bafra’ya 20 km, Atakum’a 25 km, İlkadım’a 35 km uzaklıktadır. 11 bin 200 metrekare alan üzerine kurulu olan fakülte, hangarların ve laboratuvarların yer aldığı 78 bin metrekarelik kapalı alana sahiptir. Ek olarak Uçak pisti ve Uçuş akademisi de bulunmaktadır [2].

Özellikle deneysel derslerde ve projelerde laboratuvar ve hangarların aktif olarak kullanma imkanı öğrencilere sağlanmaktadır. Tabi siz derslere girerken pistten uçakların kalkıp inmesi de ayrı hoş oluyor.

Ballıca Yerleşkesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi [2]

Ulaşım için Ondokuzmayıs Üniversitesi aşağısında yer alan tramvay durağının oradan günün belli saatlerinde ring seferleri düzenlenmektedir. Bu otobüslerde yalnızca SAMKART geçerlidir. Ayrıca yine aynı yerden kalkan Engiz dolmuşlarıyla da ilçeye ardından aktarma yapılarak fakülteye ulaşım sağlanabilir [2].

Fakültenin merkeze uzaklığı en başta öğrenciler açısından pozitif karşılanmasa da zamanla alışıyorsunuz.Ballıca Kampüsü içerisindeki yurtta konaklarsanız zaten ulaşım açısından sıkıntı çekmiyorsunuz. Diğer bir avantajı da, yurtta edindiğiniz kalıcı arkadaşlıklar sayesinde, daha sonraki senelerde, ortak eve çıkmanız da gayet mümkün. Samsun merkeze gidip gelmeniz zor olacağından biraz sosyalleşme açısından eksik kalabilirsiniz.Yine de, kapalı ve açık spor kompleksleri (basketbol, voleybol, tenis, badmington ve masa tenisi), ayrıca çevrede bulunan yüzme havuzu (yarı olimpik) gibi imkanlar sayesinde bu eksiklikleri yurttaki arkadaşlarınızla bir miktar da olsa gidermeniz mümkün. Bunların dışında, Ballıca Kampüsünün bulunduğu Engiz’in bir sayfiye yeri olması da özellikle bahar ve yaz aylarında çevreye ayrı bir canlılık katmaktadır.


Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü; yapı ve malzeme, aerodinamik, aviyonik, itki sistemleri, uçak ve uzay aracı tasarımı, sistem performansı, dinamik ve kontrol, sistem mühendisliği ve benzer alanlara ilgi duyan öğrencilere kariyer imkânı sunmaktadır. Bölümün hedefi, askeri ve sivil kullanıma yönelik uçak ve uzay araçlarının tasarımı, geliştirilmesi, analizi, test edilmesi ve üretimidir. Bölümdeki lisans programı, 12 kredisi laboratuvar ve uygulama dersleri olmak üzere 145 krediden oluşmaktadır ve derslerin en az %30’u İngilizce’dir. 1 senelik zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı uygulanmaktadır. Program, Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) gerekliliklerini 240 kredi ile tamamen karşılamaktadır. Lisans seviyesinin ilk bir buçuk yılı zorunlu bilim ve mühendislik derslerini kapsarken, temel uçak-uzay mühendisliği ve seçmeli dersler son iki buçuk yılda verilmektedir. Ayrıca devlet kurumlarında veya özel sektörde icra edilebilen iki adet 20 iş günü süren yaz stajı ve son döneminiz (8.dönem) boyunca yapabileceğiniz tamamen seçime bağlı Mühendislik Uygulama Programı (MUP) bulunmaktadır [2]. Son söylediğim bu aktiviteler sırasında edindiğiniz deneyim ve sektördeki çevre sayesinde mezuniyet sonrasında iş bulma olanaklarınız artmaktadır [2].

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü, ilk mezunlarını 2018-2019 eğitim-öğretim bahar döneminde vermiştir. Kamu Üniversiteleri, Roketsan, Turkish Teknik, Baykar Savunma, Onur Air Teknik kuruluşlarında çalışan ve  kendi havacılık, yazılım şirketini kurmuş olan mezunları vardır. [2]

Bölüm Ders Programı

Birinci Sınıf Dersleriİkinci Sınıf DersleriÜçüncü Sınıf DersleriDördüncü Sınıf Dersleri
Fizik 1 ve Fizik 2Türk Dili 1-2Uçak – Uzay YapılarıAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1 – 2
Matematik 1 ve Matematik 2Yapısal Mekanik 2Aerodinamiğin TemelleriTasarım Projesi 1 – 2
Genel KimyaDinamikÖlçme TekniğiUçak Tasarımının Temelleri
Fizik 1 Lab. ve Fizik 2 Lab.Diferansiyel DenklemlerKompozit MalzemelerStabilite ve Kontrol
İş Sağlığı ve Güvenliği 1-2Lineer CebirElektrik Mühendisliğinin TemelleriJet İtki Sistemleri
Genel Kimya Lab.Mühendislik MalzemeleriUçuş MekaniğiUçak Tasarımı
Uçak ve Uzay Mühendisliğine Giriş ve EtikMühendislik TermodinamiğiSıkıştırılabilir AerodinamikRoket İtki
Bilgisayar ProgramlamaAkışkanlar MekaniğiDeneysel Mühendislik
Yapısal Mekanik 1Mühendislikte Sayısal YöntemlerOtomatik Kontrolün Prensipleri
Bilgisayar Destekli Teknik Çizim
Uçuşa Giriş

*Programda seçmeli dersler belirtilmemiştir.

Bölümümüzdeki hocalarla ilgili olarak, yurtiçi ve yurtdışındaki önde gelen okullardan mezun genç akademisyenlerden oluşmaları, öğrencilere gösterdikleri yakın ilgileri ve yoğun çabaları bölümümüz için önemli bir avataj olarak özetlenebilir.

1.8 Mach süpersonik (sesüstü) rüzgar tüneli ve Schlieren optik şok görüntüleme sistemi

Ek olarak öğrencilerin çalışma yapması adına üniversite gelişmiş laboratuvar ve deneysel çalışma imkanları sunmaktadır. Ülkemizde az sayıda bulunan rüzgar tüneli sistemlerinden ikisi Samsun Üniversitesi laboratuvarlarında yer almaktadır. Bu sistemlerde çalışma yapmak öğrencilere bilgi ve birikim açısından önemli tecrübeler kazandırmaktadır.

Uçak gövde ve kanatları gibi düşük hız gerektiren durumlar için kullanılan, 0-40 m/s hava akış hız aralığına sahip açık rüzgar tüneli

Uçak ve Uzay Mühendisliği Öğrenci Topluluğu

2015 yılının Kasım ayında kurulan öğrenci topluluğu ilk olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösterdi. Daha sonrasında ise 2018 yılından itibaren Samsun Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyetlerine devam ediyor. Öğrenci topluluğu roket eğitimleri ve teknik etkinliklerin yanında sosyal etkinlikler de düzenliyor. Ayrıca ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı destekliyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Topluluğu’nun (ODTÜ HUT) ve İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Kulübü’nün (İTÜ UUMK) ardından 3. Türk üniversitesi olarak ülkemizi Uçak ve Uzay Mühendisliği Öğrencileri Avrupa Topluluğu’nda (EUROAVIA) temsil ediyor. Bu da topluluk üyelerinin uluslararası etkinliklere katılıp tecrübeler kazanmasına olanak sağlıyor.

Samsun Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Kulübü Logolar

Başarılar

Fakülte kurulduğu günden bu yana her geçen gün artan aktif öğrenci profili ile başarılı bir grafik çiziyor. 2015 yılında ingilizce hazırlık eğitimi alırken ilk olarak NASA Space Apps Challenge’ın İstanbul ayağında dereceye girerek Türkiye’yi NASA’da temsil edecek üç projeden biri Samsun Üniversitesi’nin Hexadrone projesi oldu.

ASE Takımı Hexadrone Projesi (NASA Space Apps Challenge, 2015)

İkinci TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına katılan Kelebek Etkisi Takımı, MERKÜT-1 isimli, sabit kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) uçakları ile En iyi Özgün Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.

Kelebek Etkisi Takımı – MERKÜT-1 Hava Aracı (Ankara, TÜBİTAK İHA Yarışması)

TEKNOFEST yarışmaları ile birlikte yeteneklerini kendi alanlarında daha fazla gösterme şansı bulan öğrenciler, geliştirdiği Kızılırmak ve Yeşilırmak roketleri ile TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılarak roket kategorisinde ikinci oldu.

Kızılırmak ve Yeşilırmak (Kompozit Laboratuvarı)

Teknofest Roket Yarışması Ödül Töreni (İstanbul, 2019)

Ekip bu başarı ile yetinmeyip yeteneklerini ve edindikleri tecrübeleri uluslararası düzeyde göstermek adına Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) düzenlenen Üniversitelerarası Roket Mühendisliği Yarışması’na (IREC) katıldılar. 122 takımın katıldığı yarışmada Samsun Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Samsun Roket Takımı “En İyi Takım Ruhu” ödülüne layık görüldü.

IREC Yarışması Samsun Roket Takımı (ABD, 2019)

IREC Yarışması Samsun Roket Takımı (ABD, 2019)

Fakülte ilerleyen dönemlerde başarılarını arttırmak adına aktif olarak yarışmalara katılmaya devam etmek ile beraber öğrencilerin aldıkları eğitimi uygulamalı olarak göstermelerine olanak sunmaktadır.

Kaynakça

[1]Samsun Üniversitesi Websitesi – www.samsun.edu.tr
[2]Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Websitesi – hubf.samsun.edu.tr
0 0 votes
Makale Puanı
Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör
1
0
Düşüncelerini bizimle paylaşx